Dlaczego iPhone 14 Plus 512gb jest łatwiejszy w naprawie
Ciekawostki techniczne

Dlaczego iPhone 14 Plus 512gb jest łatwiejszy w naprawie?

Najlepszą funkcją iPhone’a 14 Plus 512gb jest ta, o której Apple nie mówi głośno. Zapomnij o satelitarnym systemie alarmowym SOS i większym aparacie, nowość jest nastepująca: Apple całkowicie przeprojektowało wnętrze iPhone’a 14, aby ułatwić jego naprawę. Nie jest to w ogóle widoczne z zewnątrz, ale to wielka sprawa. Jest to najbardziej głośna zmiana projektu iPhone’a od dłuższego czasu. Modele iPhone 14 Pro i Pro Max nadal mają starą architekturę, więc jeśli myślisz o zakupie nowego telefonu i chcesz iPhone’a, który będzie łatwiejszy w naprawie, powinieneś/ powinnaś czytać dalej.

Dlaczego iPhone 14 Plus 512GB jest łatwiejszy w naprawie?

Jeśli ta wiadomość Cię zaskoczyła, nie jesteś sam. Nowe funkcje i zmiany zewnętrzne iPhone’a 14 Plus 512GB i modeli bez Plus, oraz z mniejszą iloscią gigabajtów są tak niewielkie, że niektórzy sugerują, że telefony powinny nazywać się iPhone 13S. Nie jest to jednak prawdą, choć prawie nikt nie miał o tym pojęcia. Apple nie wspomniało o tajnym przeprojektowaniu smartfona podczas swojej premiery. Gdyby recenzenci rozebrali telefon na części, odkryliby następujący fakt iPhone 14 otwiera się z przodu i z tyłu. Oto iPhone 14 Plus 512gb, którego można naprawić – zdejmowalna jest środkowa ramka, ekran z przodu i szkło z tyłu. 

To nie lada wyczyn. Nowa metalowa rama wspierająca konstrukcję wymagała całkowitego przeprojektowania wewnętrznego, a także ponownego przemyślenia i skutecznego podwojenia jego ochrony przed wnikaniem wody do środka. Innymi słowy, Apple przeprojektowało wnętrze iPhone’a, aby ułatwić jego naprawę. Jest to aktualizacja tak płynna, że najlepsi recenzenci techniczni na świecie nawet jej nie zauważyli.

iPhone 14 Plus 512gb w kolorze białym

Jak zbudowany jest iPhone 14 Plus 512gb, że możliwa jest jego rozebranie?

Tylna szybka jest po prostu przymocowana za pomocą dwóch śrub i pojedynczego złącza. Apple najwyraźniej użyło nieco mniej agresywnego kleju, co sprawia, że jest on nieco łatwiejszy do otwarcia niż obudowy z przeszłości. Ponadto usunięcie tych samych śrub, co tylne szkło, umożliwia dostęp do ekranu. Tylko dwie śruby i zarówno ekran, jak i tylna szyba są natychmiast dostępne. Niesamowite.

Nowa filozofia konstrukcji wpływa na większość aspektów projektu i prowadzi do wyzwań inżynieryjnych. Z powodu łatwo usuwalnej obudowy obwód do uszczelnienia przed wodą jest dwa razy większy, oraz istnieje wiele komplikacji związanych z częstotliwościami radiowymi i wielkością cześci. 

Za każdym razem, gdy coś jest klejone lub spawane, łatwiej jest osiągnąć cele związane z cienkością i trwałością. Od dawna projektanci mogliby osiągnąć wszystkie cechy konstrukcyjne i funkcjonalność (taką jak wodoszczelność), a także możliwość naprawy, gdyby tylko postarali się trochę bardziej, aby uniknąć kleju. Cóż, tym razem Apple ze swoim przykladowym modelem iPhone 14 Plus 512gb poszło o krok dalej.

Za ekranem znajduje się nowa ramka, w której zamontowane są wszystkie wewnętrzne komponenty. Niesamowita liczba anten, które sprawiają, że nowoczesne 5G + GPS + Wifi + Bluetooth + sygnalizacja satelitarna działają w jednym urządzeniu, wymaga rozległego uziemienia. Dziesięć nowych czujników zakłóceń elektromagnetycznych jest połączonych z punktami styku rozmieszczonymi na tylnym panelu, aby zachować uziemienie, które wcześniej uzyskiwano za pomocą lutowania.